2024. November 23. (Szombat)

Csokoládé eredete - Amit a csokoládéról tudni kell

Történelmi
SznAnna SznAnna
A csokoládé közkedvelt édesség melyet szívesen fogyasztanak kicsik és nagyon is egyaránt. A csokoládé mely gyógyír szakítás után egy nagyon régi történet része. Ismerjük meg, hogy honnan is származik az eredeti csokoládé, ki találta fel és mi mindenre használták.
 
Csokoládé története

Csokoládé története


A kakaót Hernán Cortés de Monroy y Pizarro fedezte fel, aki 1519-ben az aztékok lakta mai Mexikó területére utazott. Az aztékok a csokoládét nem csak fogyasztás céljából termesztették, de értékes pénznemet is képviselt és az almendra de dinero nevet adták neki, mint hivatalos pénznemnek.

Csoki


Csokoládé az Azték birodalomban


Az aztékok a csokoládét áldásként fogták fel, melyet a Tollas Istentől Quetzalcoatltől kaptak ajándékba. 1500-as években az egykor uralkodó Moctezuma aranykehelyben kínálta meg csokoládéval Hernán Cortést megérkezése után, mert azt hitték, hogy ő a Tollas Isten visszatért alakja és tisztelegni akartak neki. A csokoládé neve az aztékok körében Theobroma cacao amit azt jelenti ,hogy az istenek eledele.

A legelső kakaó nagyon keserű lehetett ugyanis az aztékok akkor még nem tudták, hogy lehet édesíteni a folyékony kakaóbabot.

Xocolātl élénkítő hatását az aztékok is észrevették, mely  rendkívüli hatással van a testre,  szellemre, valamint a koncentrációképességet is növeli így a katonáik állóképességét is növelni tudhatták.

Az idő múlásával az aztékokat megelőzve a maják régebb óta használtak ízesítési módszereket ezt különböző feljegyzésekből tudhatjuk. Használtak például chilit, vaníliát. Állítólag Kolombusz Kristóf is egy majától kapott egy markényi kakaóbabot, melyet akkor fizetőeszközként is használtak.

Kakaóbab


Megjelent a kakaóbab Spanyoloszrágban


Cortés is felfedezte a kakaó csodáját és a benne rejlő üzleti lehetőséget is ezzel egyidejűleg az ültetvények nagy részét lefoglalta.  Spanyolországba visszatérve elkezdte a keserű kakaóbabot termeszteni és értékesíteni, de ez a spanyolok tetszését nem igazán nyerte el kesernyés íze miatt.

Amikor rájöttek, hogy ez önmagában nem túl megnyerő kísérletezni kezdtek és bele tettek: ánizst, vaníliát, fahéjat, ami már egy kellemes édes ízt adott az italnak és nagy mennyiségben fogyasztani kezdték.  

Vanília

Csokoládé Európa meghódítója


Európában csak az 1600-as években kezdett népszerűvé válni. Kis idő múlva számos csokoládérecept is megszületett, ennek hatására egyre többen váltak a csokoládéital rabjává, de az igazi áttörést egy holland feltalálónak köszönhetjük  Conrad Johannes van Houtennek aki  1828-ban a kakaósajtoló gépével a kakaóbabból ki tudta vonni a vajtartalmat, így szétválasztva a kakómasszát a kakaóvajtól, majd a kakaó masszát porrá őrölte.

 Kakaósajtoló gépével tökéletes, szilárd csokoládét tudott készíteni. Alegelső csokoládégyár Angliában, a Fryt, melyet 1759 körül alapítottak, ennek ellenére csak 1847-ben kezdett el táblás csokoládékat gyártani. A svájci Nestlé fivérek pedig a tejcsokoládé receptjét kísérletezték ki ők a  kakaóhoz tejport kevertek.

Csoki eperrel

 A berlini Robert Lindt különböző alapanyagokkal és a főzési idővel kíséretezett. Az ő nevéhez kapcsolódik az úgynevezett kenőgyúrás, vagyis konsírozás, amelynek során lágyítani lehet a csokoládét. Az első csokoládégyár Magyarországon belül Budapesten volt, melyet Stühmer Frigyes hamburgi cukrászmester 1868-ban hozott létre.

Csokoládé, mint vágyfokozó Franciaországban


Franciaországba 1615-ben érkezett a csokoládé III. Fülöp spanyol király leánya Anna érkezésével.

Bonbon

Franciaországban gyógyszerként is árusították élénkítő hatása miatt. XIV. Lajos udvarában közkedvelt társalgási itallá vált.. XV. Lajos szerelmei, Madam de Pompadour, Madame du Barry azt vallották, hogy a csokoládé vágyfokozóként is tökéletesen megállja a helyét.

Egyik csokoládé italát ámbrával (cethalból származó viasz) ízesítette. Casanova hölgyek meghódítója a csokoládét a szerelem italának is nevezte és értékesebb szerepet töltött be életében, mint bármelyik híres neves pezsgőkülönlegesség.

A csokoládé az etikett szabályai közé is beolvadt. Az írók számos történetet kitaláltak az isten küldötte ajándékról. Még maga napóleon is szerette fogyasztani a csokoládét. Sorra behódoltak a csokoládé varázsának hadvezérek, írók, költők.

A 18.- század elejééig italként fogyasztották és tejjel, tojással valamint vaníliával is fogyasztották. Rengeteg hír terjedt róla, szájról szájra, hogy a csokoládé varázserejű és rengeteg előnnyel jár fogyasztása.
Gerbaud Emil által  1886-ban alapított csokoládégyárban bonbonok készültek. Emil találta fel a konyakos meggyet és rengeteg finomabbnál finomabb sütemény köthető a nevéhez.
 
csokoládé