2024. November 22. (Péntek)

Gyász mint lélektani fogalom - A gyász hatása az emberre

Pszichológiai hírek
SLucita SLucita
A gyász életünk legmegterhelőbb része ezért fontos tudnunk, hogy mik a pontos szakaszok a gyász feldolgozásával kapcsolatban, mert nem mindegy, hogy melyik szakasznál tartunk. Gyász

Gyász szakaszai

A gyásznak 5 szakasza van. Nézzük mi ez az 5 fontos lépcsőfok.

Tagadás

A gyászoló ilyenkor még nem tudja felfogni, hogy akit elvesztett nincs többé.
"Nem halt meg Ő él!"

Harag

Itt a gyászoló haragszik az egész világra. A második szakaszban a harag dominál, hogy miért történt meg és miért pont velük. Sokszor magukat hibáztatják. A bűntudat nehezíti meg a gyászt.

Harag

Alkudozás

Mindenki ismeri azt a szót, hogy bárcsak itt a gyászoló 1 percért is oda adna bármit. Ha a gyászoló nem képes szembe nézni a veszteséggel és nem talált bűnöst egyfajta egyezségre próbál jutni ami talán késlelteti az elkerülhetetlen.

Depresszió

A gyászoló úgy érzi egy mély gödörbe van. Ebben a szakaszban már tudatosan emlékezik vissza a gyászoló. Ez a szakasz feltétlen szükséges a következő szakasz eléréséhez.

Depresszió

Elfogadás

A gyászoló kezd bele törődni , és elfogadja az elfogadhatatlant. És még kezdődhet az eddigi életéhez hasonló.
Persze a szakaszok nem menetrend szerűen követik egymást, és nem is egyik napról a másikra leszel jól nem vagyunk egyformák.

Mi az a depresszió?

(Súlyos depressziós zavar) olyan lehangoltságot jelent amely hosszabb távon minimum két héten keresztül fennáll. Ekkor a gyászoló ember mindenben csak a rosszat látja, lehangolt és nem képes a normális reakciók adására, ingerlékennyé válhat.

Depresszió

+Érdekesség a depresszióról

A depresszió a fiatal felnőtteknél leginkább főleg a 20-as 30-as éveinkben és a nőknél kétszer annyi gyakorisággal mint a férfiaknál.
Mire érdemes oda figyelni ha a depresszióba esel mik a tünetei
  • Alvás zavarok , sokszoros rémálmok.
  • Evés zavar nem tudsz úgy enni vagy túl sokat eszel.
  • Bűntudat, saját magad hibáztatása.
  • Bezárkózottság.
  • Önbizalomhiány.
  • Negatív önértékelés.

Ilyenkor a szenvedő fél elveszti lelkesedését, nem talál már örömet azokban a dolgokban amelyek korábban felvidították, közönyössé, érdektelené válik.
Sokszor mélyebben vagyunk mint gondolnánk kilátástalannak érezzük a helyzetet, hogy nem tudunk vele meg birkózni pedig de! Az a lényeg soha ne add fel!


Mit tudunk csinálni azzal aki gyászol tudunk e segíteni?

Megpróbálhatunk  ha úgy látjuk szükséges de idővel magától is jobban lesz és ha nem teljesen de valamilyen szinten olyan lett mint volt. És ha szükséges ne habozz szakemberhez szólni. 
 
gyász