2024. November 25. (Hétfő)

Magyarország első épületelhúzása – Dunapataj nagy templom elhúzás

Belföld
SznAnna SznAnna
Magyarországon különleges építészeti technikának számított az épületelhúzásos művelet mellyel épületek bővítését kivitelezték Templom elhúzás Magyarországon elsőként Dunapatajon történt meg az épület elhúzásos módszerrel kidolgozott templombővítés mely Möller Károly tervei szerint ment végbe. A bővítésre azért volt szükség, mert a Dunapataji katolikus templom lakói kinőtték a templomot azonban nem szerették volna lerombolni az építményt így különleges módszerrel oldották meg a templom bővítését.
Dunapataji templom emlékműve(Forrás:  Schill Tamás Dunapataji Múzeum vezető)

Azonban a templom szétválasztása nem csak sikernek adott szárnyat, de a Patajiak körében is legendaként terjengett a szóbeszéd szerint Möller Károly nem merte végignézni az elhúzás folyamatát.

A templom elhúzásának terve
Möller Károly terve az volt, hogy a szentélyt kettévágva a templomot acélrudakon arrébb húzzák, 8 métert majd az üreges részt befalazzák.

„1932- ben az Egyesült Államokba is ellátogatott és innen származhat az ötlet miszerint a templom bővíthető ezzel a tökéletes módszerrel.”
Nyilatkozta Schill Tamás a Dunapataji Múzeum vezetője.
„Úgy választotta el, hogy egy könyöknyi szélességben a kőművesek szétvésték. A szentély falai alá acélhengert rakott majd az egészet odébb tolta.” mesélte Pastyik István történész.

Rengetegen kételkedtek Möller Károly terveiben, de végül a templom elhúzása sikeres lett.

Az első templomelhúzás rövid időn belül lezajlott balesetmentesen hatalmas sikert aratva és ezzel még nagyobb férőhelyet biztosítva a Dunapataji katolikus hívők számára.

Dunapataji Templom napjainkban(Forrás:  Schill Tamás Dunapataji Múzeum vezető)

Azonban a templom szétválasztása nem csak sikernek adott szárnyat, de a Patajiak körében is legendaként terjengett.

A szóbeszéd szerint „Möller Károly nem merte végignézni az elhúzás folyamatát ezért lement a dunára egy pisztollyal a kezében és várta a hírt, hogy sikeres lesz-e a hadművelet vagy sem, amennyiben elbukik, a terve abban a pillanatban fejbe lövi magát.
-Nyilatkozta Kiss József egy Dunapataji lakos.

Patyik István történész
a következőt nyilatkozta, amikor az RTL-klub munkatársai feltették számára a kérdést, hogy a legenda mennyire fedi a valóságot: „Möller Károly végig jelen volt a templom elhúzás alatt mi több ő irányította az egészet. Az emberek szeretnek fantáziálni. Möller Károly végig jelen volt és kezében tartotta az irányítást.

Dunapataji templom
(Forrás:  Schill Tamás Dunapataji Múzeum vezető)

A templomelhúzást egész Dunapataj lakossága ünnepelte. Arth Erzsébet édesapja kőművesmester volt, aki szintén jelen volt brigádjával együtt a templomelhúzásnál 1934-ben és élete végéig mesélte, hogy hogyan is zajlott a Dunapataji templom elhúzása. Dunapatajon ők építették a legtöbb házat fiával együtt.

Az RTL-nek Királyné Arth Erzsébet azt nyilatkozta, hogy: „Nagyon féltek tőle, de amikor elkészült azt az örömöt látni kellett volna összekapaszkodtak és úgy sírtak, hogy sikerült megvalósítani a tervet, de már csak akkor, amikor a 10 métert beleépítették, mert akkor volt igazi mikor már az egészet összekötötték.”
„Ez volt az első eset Magyarországon, hogy épületet húztak el ezzel Dunapataj megelőzte Pestet 8 évvel. – tette hozzá Pastyik István történész.
 
templom