2024. November 23. (Szombat)

Pszichológiai betegségek fajtái, tünetei és kezelése - Barangolás a lélek rejtelmeiben

Pszichológiai hírek
SznAnna SznAnna
A testi egészség mellett elengedhetetlen a pszichológia más néven lelki egészség is azonban ez nem mindig annyira egyszerű és koránt sem biztos, hogy mindenki számára könnyen kezelhető jelenség. Manapság már számos pszichológiai betegséget diagnosztizáltak amiknek az ismerete elengedhetetlen ebben a rohanó és stresszes világban épp azért, hogy megfelelően tudjuk kezelni illetve felismerjük időben a probléma jeleit. Cikkünkben olvashatsz a különböző pszichológiai betegségek tüneteiről és kezelési módjáról. Pszichológiai betegségek

Depreszió

Amikor depresszióról beszélünk sokaknak azonnal eszébe jutnak a kényszerzubbonyba kényszerített betegek esete de szerencsére nem mindig ennyire súlyos a helyzet. 3 szintre sorolhatjuk a depressziót.

Depresszió

Depresszió tünetei

  • Levert hangulat jellemzi mindennapjait. A gyerekeknél megifgyelhető az ingerültség jele.
  • Csökken az érdeklődési és öröm aktivitása. Nem képes már úgy örülni a dolgoknak ahogy a depresszió előtt tette. Érdektelenné válik akár kedvenc tevékenységei iránt.
  • Jellemző a súly növekedés illetve csökkenés. A depressziós ember vagy nagyon sokat vagy nagyon keveset eszik és az ételben szerzi örömforrását.
  • Alvási igényeit tekintve a depressziós beteg sokat vagy nagyon keveset alszik.
  • Csökken a munkavégző képessége. Már nem teljesít annyira akár a munkahelyén vagy az életben sem mint a betegség előtt.
  • Minden nap fáradtnak érzi magát függetlenül a fizikai aktivitását tekintve.
  • Önvádba kezd és érdektelennek érzi magát mások számára.
  • Csökken a gondolkodási aktivitása.
  • Nagy mértékben foglalkoztatja a halál illetve az öngyilkosság gondolata esetlegesen vannak öngyilkosságra hajlamos kifejezései (elegem van az életből, jobb lenne meghalni).

Depresszió szintjei

1. Depressziós szint: Enyhe depresszió
Az enyhe (kezdeti szakasz) depresszió során a beteg gyakran lehangolt, kedvtelen arca gondterheltnek tűnik. Ez az állapot néhány héttől akár néhány évig is elhúzódhat. A beteg nem szívesen kommunikál vagy ha mégis szűkszavúan teszi azt és inkább bezárkózottság jellemzik a magatartását. A depresszió tünetei közül csupán csak 1-2 tünet jellemző a betegre.

2. Depressziós szint: Közepes depresszió
A közepes depressziós szakasznál a betegre már 3-4 tünet is jellemző a depresszió tünetein belül. Fontos odafigyelni arra, hogy ha az öngyilkosság foglalkoztatja mielőbb orvosi segítséget kapjon illetve a környezet tudatosítsa a beteggel, hogy orvosra van szüksége.

3. Depresszisó szint: Súlyos depresszió
Ezen a szinten már komoly foglalkozást igényel a beteg állapota ugyanis itt már több tünet jellemző a betegre főként az öngyilkosság gondolata illetve annak témájával való különös foglalkozás. A megelőzés érdekében mihamarabb keressen fel egy szakorvost aki a megfelelő gyógyszerek illetve terápiák segítségével javít a beteg állapotán.

A depressziónak nagyon jó gyógyulási esélyei vannak ha időben kezelve van valamint a beteg betartja az orvos utasításait és megfelelően gyógyszeres terápiát végez. Nagyon fontos az orvos és a gyógyszerek mellett is a család és barátok megértése valamint támogatása. Fontos előtérbe helyeznünk, hogy a beteg nem őrült hanem beteg épp ezért nem szabad negatív jelzőkkel bombázni, mert az további állapotromlást eredményez.
 
pszichológiaibetegségek