Pánikbetegség
A pánikbetegség mára már szinte népbetegséggé nőtte ki magát a világ minden táján. A rohanó hétköznapok és a gyorsan érkező információk valamint a traumák hatására az agy egy pánik szerű állapotba kerül ami igencsak megnehezíti a mindennapokat.A pánikbetegség szerencsére kezelhető és kordában tartható gyógyszerekkel illetve terápiákkal.Mi az a pánikbetegség ?
A pánikbetegek rendszerint viselkedés és érzelni kontorollvesztésről számolnak be valamint halálfélelemről, légézési nehézségről. A pánikbetegséget megkülönbözteti más szorongásos betegségektől a hirtelen fellépő és epizódikusan ismétlődő megjelenése. A szorongásos megbetegedések szoros kapcsolatban vannak a mentális zavarokkal de a teljesen egészséges emberek 100%-a is át él valamilyen formában pánikbetegséget élete során ezt nevezzük zárt pánikbetegségnek ebben az esetben nem ismétlődik és a lefolyása is enyhébb mint a pánikbetegsében szenvedő embereknek.
A pánikbetegséggel együtt jár más pszichológiai betegség általában a depresszióval , alkoholfüggőséggel és a drogfüggőséggel hozzák összefüggésbe. A pánikbetegek 30%-a fogyaszt alkoholt és 17%-a pedig egyép pszichotikumokat, például kokain,marihuána a tünettek enyhítésére ám ez sok esetben nem mindig válik be. Kutatások szerint a pánikbetegek között nagyobb számú öngyilksságra hajlamos ember létezik, mint például a depresszióban szenvedő betegek között. A pánikbetegség akár hetektől évekig is eltarthat a kezelés elmulasztásával valamint a gyógyszerek nem megfelelő szedésével a helyzet olya annyira rosszabodhat, hogy a beteg elveszíti realitás érzékét a külvilággal és teljes mértékben elzárkózottá válik környezetével szemben ami munkahely elvesztését, barátok és családtagok hanyagolását végül teljes elhidegülését jelentik.
Mik a pánikbetegség tünetei?
- Menekülési kényszer
- Halálfélelem
- Erős szívdobogás érzés a mellkasban
- Hirtelen kialakuló ájulásérzet
- Belégzési nehézség érzése
- Emelkedett pulzusszám a roham során
- Mellkasi szorító érzés amely a színinfarktusra hasonlít
- Izzadás
- Végtagok zsibbadása
- Erős szédülés, hányinger esetenként hányás
- Viszkető érzés a végtagokon, arcon
- Gyengeség érzete
- Hasmenés, hasi görcsök
- Indokoltatlan reszketés
- Bőrpír a mellkas területén
- Derealizáció álomszerű képek megjelenése
- Az egyén elveszíti testével a kapcsolatot úgy érzi, hogy nem ő irányít (elszemélytelenítés – deperszonalizáció)
- Zuhanás érzése
- Megőrüléstől való félelem a beteg fél, hogy kárt tesz magában akarta ellenére
- Nyelv valamint arc zsibbadás
- Kényszeres gondolatok a betegséggel kapcsolatban