Az Avasi kilátó története és látványossága
Belföld
Hogy mit is lehet tudni az Avasi kilátóról? Az Avas kilátóinak története. És miért szeretik az emberek az Avasi kilátott? Milyen jelképe Miskolcnak?
Miért érdekes az Avasi kilátó
Igazán érdekes, hogy az Avasi kilátó – ami a város egyik szimbóluma határon innen és túl – milyen kiterjedt jelképpé vált az évtizedek alatt. Az Észak-Keleti Átjáró Egyesület külön kiállítást és kiadványt szentelt a témának: összegyűjtöttek jó sok mementót, amelyek valamilyen formában megörökítik Miskolc Eiffel-tornyát. Legyen szó képeslapról, makettről, tetoválásokról és bármiről, aminek csak a képzelet szab határtMiskolc jelképe
Az avasi kilátóról nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy a város egyik jelképe. Ez annyira igaz, hogy nem is gondolnánk, az évtizedek alatt mennyi formában jelent meg mint szimbólum, vagy inspirált alkotásokat. Az Észak-Keleti Átjáró Egyesület összegyűjtötte ezeket az identitásképző mementókat és kiállítást szervezett belőlük, majd portrékönyvekben örökítette meg a miskolciság ezen szeletét.Az Avasi kilátó története
Az első torony ezen a helyen ideiglenes jelleggel, mindössze két hét alatt épült meg II. Rákóczi Ferenc emlékére és tiszteletére, akinek a hamvait éppen akkor szállították Miskolcon ment keresztül a menet és így ott is megálltak.A Rákóczi-torony nevet kapta, a tetejére a nemzeti lobogót, oldalaira Rákóczi zászlaját és jelképeit tűzték ki az ünnepségek idején éjjel meg ki világították fáklyákkal. Tetőszintre ágyút vittek, amit a szerelvény érkezésekor elsütöttek. A következő évben pedig lebontották a gyenge szerkezete emiatt.
Épülése és Pusztulása Legendája
Az első torony ami állandó maradt ezen a helyen 1934-ben épült a Deszkatemplom tervezője tervezte akinek neve Szeghalmy Bálint, a deszkatemplomhoz hasonló lett a stílusa. Tűz rongálta meg az épületet az 1943 -as években és 1956 Decemberében elpusztult teljesen a hely. A helyi legendák szerint az 1956-os leverésekor egy szovjet tank lőhette szét.Egy másik helyi legenda szerint December 4-ére teszi a torony pusztulását, a dátum a szovjetek 1944-es bevonulásának évfordulója, a legenda ismét szárnyra kapott 1997-ben, amikor Szeghalmy másik épülete, a Deszkatemplom ugyanezen a dátumon égett le, de viszont csak December 16-án számolt be a tűzről Észak-Magyarország, így a korábbi dátum nem valószínű, hogy igaz.