Energiaital és annak fogyasztásáról
Belföld
Egy doboz energiaital és indulhat a nap? Bár nem tiltott, de nagy mennyiségben komoly károkat okozhat. Főleg a fiatalok körében nagyon veszélyes is lehet az energiaital túlzott fogyasztása. De mi is ez? Mit is tud okozni? Olvassuk el és kapjunk rá választ.
Mit is igazából az energiaital?
Nincs pontos meghatározása, inkább egy gyűjtőnév, amiről a színes fémdobozok jutnak eszünkbe. Lényegében mind ugyan azt tartalmazza más-más arányban, a koffein éri el a felpörgető hatást.Az energiaital szénsavas, ízfokozókat és cukrot is tartalmaz, de ma már csinálnak cukor nélkülit is. Az energiaital egy bevizsgált, engedélyezett, amit szinte bárhol megtudunk vásárolni. Egészségre nem ártalmas, a gond a mennyiséggel van.
Túlzott koffein fogyasztás
Egy felnőtt embernek napi kb. 400 mg koffeinbevitel a határérték. Az energiaital a kávét, kólát, teát helyettesít viszont mind ezek koffeintartalma összeadódnak.Egy kávéban kb. 100 mg koffein van, energiaitaloknál a dobozon feltüntetett mennyiség 9,8-100 mg/100 l.
Köztudatban energiaital fogyasztással jobban bírjuk a munkát, fent tudunk maradni hosszabb úton autóvezetés közben. Még ha igaz is sportolás után szomjoltásra nem alkalmas helyette ott a víz.
Fiatalok miért is isszák?
Energiaital egy nagyon divatos termék lett, trend lett és már hosszú ideje tartja magát. Egyszerű, gyorsan felpörget a divat miatt is nagyon fogy. Még a leginkább egeszségbarát családba tartozó fiatal is kipróbálja társaságban. Olyan is van, hogy csak ki szerette volna próbálni az íze miatt az energiaitalt, ám végül a függője lett.Fogyasztása a fiatalokra nézve
Az energiaital a fiatal szervezetre kevésbé egészséges hatással bír, intenzívebb. Sok az alultáplált gyermek, a túlsúlyos, az ingerlékeny gyermek, sokaktól a depresszió sem áll messze ezek mind olyan gondok amire hathat az energiaital.Általános és középiskolások körében egyre gyakoribb a magas vérnyomás is. Nálunk a 2010-2011 évben 232 regisztrált esetben az energiaital idézett elő rosszullétet, 15 esetben pedig kellemetlen tüneteket, az érintettek 77%-a 18 év alatti.