Húsvét története, eredete - Miért ünnepeljük a húsvétot?
Belföld
Ünnepeljük a húsvétot de vajon tudjuk mit is ünnepelünk ezen a napon? Mi az miért húst hússal eszünk és miért járunk locsolkodni? Mi szoktunk húsvét idején fogyasztani?
Húsvét elnevezés eredete
A böjt elmúltával ezen a napon ehettek az emberek elsőnek húst "hús-vét". Minden ünnepünknek megvan a kereszténység előtti ünnepe. A kereszténység előtti emberek ahogy mi ők is ugyan úgy várták a tavaszt, a jó időt a tél végét valamint az éhínség végét. A húsvét előtt történik pár dolog: farsang és a húsvétot előkészítő nagyböjt, ami 40 napig tart.Mit ünnepelünk húsvét ünnepén?
A húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe amit világszerte ünnepelnek az emberek. Az ünnepkor megemlékezünk Jézus keresztrefeszítéséről (Ádám és Éva bűnéről: Tiltott gyümölcs (alma) fogyasztása) valamint az ünneppel együtt újjászületünk és újjá születik a világ is a tavasz eljövetelével.Mit fogyasszunk hősvét ünnepén?
BárányA bárány Jézust mint Isten bárányát jelképezi. Régen hagyomány volt a báránysült az asztalon ma már kikopott a hagyományok közül. Erdélyben talán még találkozhatunk báránnyal az asztalon.
Sonka
A sonka egy pont időszakos hús étel. Általában télen zajlanak a disznóvágások így mire húsvét lesz a sonka pont elkészül az ünnepi menüsorba.
Kalács
A kalács régi idők óta a húsvét királya. Üreges belsejébe tölthetünk lekvárt, diót. Miért pont a kalács és miért nem a kenyér? A kalács egész egyszerűen édesebb mint a kenyért. Böjt után pedig fogyaszthattak tejet valamint tojást az emberek így a kalács tűnt a legmegfelelőbbnek az ételek mellé.
Tojás
A tojás az újjászületést valamint a termékenységet szimbolizálja. A tojásból is egy új élet születik épp ezért ezt Jézus feltámadásához hasonlítják.
Torma
A torma evése közben könnyezünk erős íze miatt ezzel is megemlékezünk Jézus szenvedéséről. Emésztést könnyítő szerepe is van a tormának. A nagy böjt utáni nehéz ételek elfogysztását követően segít az emésztésben.