2024. November 21. (Csütörtök)

Kényszerbetegség – A betegség jelentése, kezelési módszerei

Pszichológiai hírek Szalainé Kata Szalainé Kata
Szinte minden ember járt már úgy indulás előtt, hogy vissza kellett menni megnézni, hogy lekapcsolta-e a villanyt, bezárta-e az ajtót. Vannak azonban olyan emberek is, akik akár többször is kénytelenek megismételni ezeket a mozdulatokat. Nézzük meg a betegség jelentését, tüneteit, kezelését.
 
ember

Kényszerbetegség jelentése

Évszázadok óta ismert betegség. Nevezik még obszesszív-kompulzív zavarnak is. Főbb jellemzői a kényszergondolatok más néven obszessziók vagy a kényszercselekvések más néven a kompulziók ami az egyénnek meghatározóan befolyásolja a mindennapjait, jelentős szorongást okoz.

Ez a betegség a betegből tolakodó gondolatot váltanak ki, ami szenvedés okoznak, amit más kényszercselekedetekkel próbálnak elnyomni.  

Kényszerbetegség tünetei

A betegség fő tünetei a kényszergondolatok és kényszercselekvések. Tartalmuk alapján lehetnek szexuális, agresszív, vallásos vagy szimmetriára irányuló. A gondolatok elnyomására tett kísérlet gyakran kudarcot vall, megjelenésre erőteljesebb diszkomfort érzést okoz.

A beteg minden erejével azon van, hogy ezektől a gondolatoktól és a szorongástól megszabaduljon, vagyis kényszercselekvéskét végez. Ezek lehetnek különböző ismétlődő cselekvések, mint pl.: mosakodás, rendezgetés vagy a rituálék pl.: imádkozás, szavak ismételgetés. Minden betegnek saját tünetegyüttese van, rengeteg féle tünete lehet.

Kényszerbetegség háttere

Itt a genetika jelentős szerepet játszik, hiszen az elsőfokú rokonok közötti kényszerbetegség előfordulása nagyobb 10-20%, mint egy egészséges személyek rokonai körében 2-3%. A pszichoszociális faktorok is szerepet játszanak a betegség kialakulásánál.
ember

A kényszerbetegség kezelése

A betegség kezelésére általában 2 féle módszert alkalmaznak: gyógyszeres kezelés és pszichoterápia, ám a leghatásosabb az együttes alkalmazás.

Gyógyszeres terápia: Úgynevezett triciklusos antidepresszánsok és monoamin-oxidáz MAO- bénítók hangulatjavítók és képesek a betegség tüneteit megszüntetni, ám mellékhatásai miatt visszaszorult a terápiából.

Utóbbi időben az SSRI- készítmények (szinapszisok szerotonin blokkoló antidepresszáns gyógyszerek) bizonyultak a leghatásosabbnak.
 A gyógyszer hatásához legalább 3-4 hétnek el kell telnie, csak rendszeres szedés mellett lesz hatása. Fontos tudni a betegség lassan javul, gyógyszerszedés idő előtti abbahagyása visszaesést okoz.

Pszichoterápia: Többfajta pszichoterápiás módszer alkalmazható ám a leghatékonyabb a viselkedésterápia. Különösen hatékony még az ingerexpozíciós-válaszmegelőzéses technika.

Itt a beteget számára szorongáskeltő helyzetnek teszik ki és megakadályozzák a kényszeres szertartásainak elvégzésében pl.: egy kézmosásos kényszeres beteggel megfogatnak több mindent egy szobában és nem engedik egy ideig kezet mosni.

Ennek során feszültség fellépésével kell számolni, ami azonban a feladat ismétlődése során mérséklődik esetleg meg is szűnik, ezzel a beteg megtanulja kezelni a szorongását, illetve megtanul ellenállni a kényszeres gondolatainak.

 
betegség

Sütiket használunk a weboldalunk alapvető működéséhez. Ezek a sütik általában csak akkor működnek, ha a felhasználó be van jelentkezve az oldalra. Kikapcsolhatod őket a böngésző beállításaiban.