Szenvedélybetegség jelentése, fajtái, megelőzése
Pszichológiai hírek
A szenvedély az ember alapvető állapota, ami számunkra pozitív tevékenység iránt érzünk pl.: boldog, érzelmes pillantok. Szenvedélybetegségről akkor beszélünk, ha az örömforrás függősége válik, negatív hatással van magánéletére, illetve egészségére. A szenvedélybetegség fogalma, jellemző tulajdonságai
A szenvedélybetegség az agy jutalmazási rendszerének kóros megváltozását jelenti. Ilyenkor olyan tevékenységek végzésénél kapcsol be a jutalmazás, ami nem éppen az egészséget szolgálja.A szenvedélybetegség tulajdonságai:
- ellenállhatatlan vágy valamilyen kémiai anyag vagy viselkedés iránt
- szerhasználat vagy tevékenység káros következményeinek ignorálása
- egyes hatóanyagok vagy bizonyos tevékenységgel szembeni nehéz ellenállás, önuralom hiány.
A szenvedélybetegség tulajdonságai:
A szenvedélybetegre jellemző, hogy nem érzik magukat betegnek. Érzelmileg kiüresednek, érdektelenné vállnak, gyakran a káros szerek hatására a szellemi képességeik leépülnek. Hangulatuk labilis, agresszívan is viselkedhetnek. Gyakran hárítsák a felelősséget másra, saját döntéseinek következményével nem akarnak szembe nézni
Szenvedélybetegségek kialakulásának okai
Számos okai lehetnek a szenvedélybetegség kialakulásának pl.:- genetikai hajlam,
- gyerekkori trauma (túlféltő vagy elhanyagoló szülő),
- felnőttkori trauma (gyász, válás, betegség),
- környezeti, társadalmi hatások (rossz anyagi helyzet, barátok vagy kollégák hatása, média szerepe)
- új életszakaszba lépés (gyerekek kirepülése)
- túlhajszolt, stresszes életmód
Szenvedélybetegség fajtái
Leggyakoribb szenvedélybetegség az alkohol-, drogfüggőség és játékszenvedély. Általánosan elmondható, hogy 3-ból 1 ember valamilyen függőséggel küzd még ha társadalmilag elfogadott kategóriába tartozik ilyen pl.: kávéfüggőség (koffein), nikotinfüggőség (dohányzás).A viselkedést érintő szenvedélybetegség esetén valamilyen viselkedés veszi át az uralmat a hétköznapi tevékenységek felett. Leggyakoribb viselkedés szenvedélybeteg az alapvető emberi szükségletekhez kötődnek pl.: étel-, társ- vagy szexfüggőség. További gyakori viselkedést érintő szenvedélybetegség:
- számitógép- vagy internetfüggőség
- vásárlásfüggősség
- kleptománia
- szerencsejátékfüggőség
- pirománia
- munkamánia
Szenvedélybetegség megelőzése
A szenvedélybetegség kialakulásának megelőzésén folyton dolgozni kell. Lelki egészség fenntartása, stresszkezelés valamit stessztűrő képesség fejlesztése.A sport megfelelő mennyisége, egészségi állapothoz illesztett intenzitású fizikai aktívitás az anyagcserén kívül támogatja még a lelki egyensúly fenntartását is.
A jóllét fenntartásához hozzájárul a munka-élet egyensúlyának tudatos fenntartása, a munkahelyi stresszt lehetőleg minimálisra kell csökkenteni.