2024. November 22. (Péntek)

Szülés utáni depresszió jelei és kialakulása

Anyaság HCsné HCsné
Megszületett végre a kisbabád, gratulálunk! Csak az a bökkenő, hogy sírva fakadsz a pelenkakiütéseket látva, ingerlékeny vagy a pároddal, és azt kívánod, bárcsak eltűnhetnél egy rövid időre. Szomorú

A szülésélmény szerepe a depresszió kialakulásában

A terhesség alatt, de leginkább a szülés kapcsán jelentkező tapasztalatok nagy hatással vannak arra, hogy az édesanya milyen könnyen és gyorsan tud kapcsolódni és összeszokni a babával. Egy kellemetlen élmény miatt a kismama tudat alatt úgy érezheti, képtelen felnőni a feladathoz, és nem elég jó anya ahhoz, hogy megfelelően táplálja, gondozza gyermekét.
 

A baby blues okai

A szülést követően az édesanyák mintegy 50-80 százaléka szenved az úgynevezett baby blues-tól, ami a szülés után jelentkezik szomorúsággal, szorongással, stresszel és hangulatingadozással. A baby blues általában a szülést követő néhány napon belül jelentkezik, de ha különösen nehéz szülésed volt, akkor akár korábban. Mi okozza a tüneteket? 
 
  • Sok kismama számára a baba érkezése kimerültséggel és fizikai fájdalommal jár, ráadásul meg kell birkózniuk a komolyan tomboló szülés utáni hormonokkal, amelyek minden érzelmet felfokoznak.
  • A szülés után ugyanis a szervezet extrém hormonális ingadozáson megy keresztül, hogy segítse a felépülést és a baba gondozását. Többek között például a méh visszaáll a normális méretre, illetve megindul a szoptatást segítő hormonok kiválasztása is. Ez a rengeteg változás hatással lehet az anyuka lelkiállapotára.
  • Ráadásul a szülés utáni időszakban a szülők nem alszanak túl sokat, miközben meg kell birkózni a napi rutinban és az életmódban bekövetkező változásokkal is. Mindezek a tényezők pedig együttesen előkészítik az utat a baby blues-hoz.



Emellett a baby blues szólhat a búcsúról is mindattól, amit a várandósság jelentett: a szimbiózis véget ért a baba és a mama között, így természetes egy bizonyos fokú gyászérzés és szomorúság is, amit hamarosan felvált a boldogság és az öröm.
Akár a császármetszés is megnehezítheti a kötődést, nem feltétlen a beavatkozás, hanem a műtétet megelőző, illetve követő esetleges nehézségek miatt. Előfordul ugyanis, hogy az anyukáknak például nincs lehetősége a császármetszés utáni közvetlen időszakban egy szobában lenni a kicsivel.. Szerencsére egyre több bababarát kórházban figyelnek kiemelten a szülés után a baba-mama intimitás megteremtésére. 



 

Miben különbözik a baby blues és a gyermekágyi depresszió? 

A szomorúság bár nem túl népszerű érzés, teljesen helyénvaló tud lenni szülés után, ilyenkor megnyugtató, ha tudsz kihez fordulni (támogató partner, család, barátok), amikor a baby blues megtalál téged átmenetileg. Mert semmi pánik, elmúlik! Ha viszont nem, akkor mindenképp keress fel egy szakembert. Mutatjuk, milyen jelekre érdemes ügyelned!
A levertség, rosszkedv már a baba 2-3 napos korában elkezdődhet, de valószínűleg 1-2 hét múlva elmúlik. Ha viszont tovább tart, vagy javulás helyett rosszabbodnak a tünetek, akkor már szülés utáni depresszióról lehet szó, ami hosszabb ideig tart, és a nők körülbelül 10%-a szenved tőle. Nagyobb a valószínűsége a posztpartum depresszió megjelenésének, ha valakinek már korábban is voltak depressziós időszakai, vagy ha ez a betegség a családban előfordult már.
 

A baby blues tünetei

  • A hangulatod hirtelen fordul boldogságból szomorúságra. Az egyik percben még büszke vagy arra a munkára, amit újdonsült anyukaként végzel, a következőben viszont már sírva fakadsz, mert úgy érzed, nem vagy képes teljesíteni a feladataidat.
  • Nincs kedved enni vagy gondoskodni magadról, mert kimerült vagy.
  • Ingerlékenynek és túlterheltnek érzed magad, de képes vagy ellátni a babát és gondoskodni a szükségleteiről.

A szülés utáni depresszió tünetei

  • Állandóan lehangoltnak, értéktelennek és magányosnak érzed magad, folyton elsírod magad.
  • Úgy gondolod, nem válsz be újdonsült anyaként.
  • Nem kötődsz a babádhoz.
  • Nem tudsz enni, aludni vagy gondoskodni a kicsiről a nyomasztó kétségbeesés miatt.
  • Szorongsz és pánikrohamok is gyötörhetnek.
  • Félsz, hogy kicsúszik minden a kezedből, nehéz döntéseket hozni.
  • Sokszor van bűntudatod, értéktelennek érzed magad.
  • Az eddig kedvelt tevékenységek nem tudnak örömet okozni.
  • Előfordulhat, hogy foglalkoztat a halál gondolata.
szülés után

Sütiket használunk a weboldalunk alapvető működéséhez. Ezek a sütik általában csak akkor működnek, ha a felhasználó be van jelentkezve az oldalra. Kikapcsolhatod őket a böngésző beállításaiban.