2024. November 21. (Csütörtök)

Videójáték jelentése, típusai,hatásai

Belföld Szalainé Kata Szalainé Kata
Manapság minden fiatal játszott már valamilyen videójátékkal. De mit is jelent maga a szó, hogy videójáték? Milyen hatással van a fiatalokra? Most ezeknek a kérdéseknek a válaszait tudhatjuk meg.
 
játékos

Videójáték jelentése

A videójáték olyan elektronikus játék, ahol valós idejű vizuális visszajelzést hoz létre különböző 2-3 dimenziós eszközökön pl.: tv képernyő, számitógép monitor.

Videójáték típusai

Különböző műfajokba lehet sorolni számos különböző jellemvonás alapján, mint pl.: játékmenet, célok stb. A videójáték fejlődésével a műfajok is változtak. A műfajoknál általában az angol rövidítését használják.

Ügyességi
  • Platformer: a hősnek különböző akadályok, ellenfelek legyőzésével és platformok közötti ugrálással vagy haladással kell eljutnia a pálya végéig. Különböző érméket és egyéb gyűjtögetni valókat kell összeszednie a magasabb pontszám eléréséhez.
Kaland

Szerepjátékok
  • MMORPG: Massively Multiplayer Online Role-Playing Game-nagyon sok szereplős online szerepjáték. Egyszerre sok ezer ember játszik 2D vagy 3D világban, szörnyek ellen harcolnak, fejlesztik a képességüket, közben kereskednek. Legismertebbek: World of Warcraft, Guild Wars, Roblox.
 
  • RPG: Role-Playing Game. Hasonlít az MMORPG-hez, ám ezt legtöbbször egyedül, offline módban játszák. Akad, ahol pár barátunkkal, random emberrel együtt online is lehet játszani co-op módban.

Akció
  • TPS: Third-person shooter. külső nézetű lövöldözős játék, ahol a karakternek fedélzetről fedélzetre haladva kell legyőznie ellenfeleit.
  • FPS: First-Person shooter belső nézetű lövöldözős játék, ahol a karakter szemszögéből látja a játékot.
fiatalok
Stratégiai játék
  • valós idejű taktika
  • körökre osztott stratégia
 
  • valós idejű stratégia: Real time strategy rövidítve RTS. Valós időben történik, folyamatos játékmenet, minden játékos bármikor parancsot adhat ki. Általában az ilyen játékoknál az erőforrások összegyűjtése, a bázisok építése, technológia fejlesztések és az egységek irányítása a lényeg.
 
  • Menedzselős és szimulátor, városszimulátor: Hasonlít a valós idejű stratégiai játékokhoz. Egy részletesen kidolgozott világot kell irányítania a játékosnak pl.: emberekkel teli várost, bolygót. A fő cél az, hogy megfelelően irányítsák az alárendelt, komplex módon összefüggő játékparaméterrel rendelkező világot a készítők által meghatározott célt elérve.

A videójáték hatásai


A rendszeres videójáték használok körében nagyobb eséllyel alakul ki ízületi gyulladások, sérülések. Károsodás keletkezik, ha ezek a problémák kezeletlenül maradnak.
A kar, a kéz, a könyök sérülése is igen elterjedt ugyan is nem arra tervezték az emberi testet, hogy folyamatosan videójátékozzon.

Gyakran elhízással is jár, ugyanis nem sokat mozog, táplálékfogyasztása megnő az embernek.
A testi problémák mellett jelentkezhetnek pszichés zavarok is pl.: játékfüggőség. Akkor beszélhetünk videójáték függőségről, ha egy év alatt az alábbi 9 kritériumból legalább 5 igaz ránk.
 
  1. 1.elvonási tünetek jelentkezése,
  2. 2.szorongás, negatív hangulat játéknál,
  3. 3.a társas kapcsolat romlása,
  4. 4.megszállott videójátékozás,
  5. 5.egyre több játékidőre vagy intenzívebb ingerekre van szüksége,
  6. 6.egyéb tevékenység iránti érdeklődésvesztés,
  7. 7.kontrollvesztés,
  8. 8.játék folytatása pszichés problémák észlelésénél is,
  9. 9.játékra fordított idő, energia lekicsinylése.



 
videójáték

Sütiket használunk a weboldalunk alapvető működéséhez. Ezek a sütik általában csak akkor működnek, ha a felhasználó be van jelentkezve az oldalra. Kikapcsolhatod őket a böngésző beállításaiban.